Czym jest i jak działa układ dolotowy

Niestety wielu posiadaczy aut, szczególnie z silnikiem diesla i benzyn z bezpośrednim wtryskiem paliwa nic nie wie o czymś takim jak układ dolotowy a nie wspominając o jego czyszczeniu. Mechanicy tez raczej nie wspominają o jego wyczyszczeniu. Poświęć kilka chwil a dowiesz się co i jak z tym dolotem !!!

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jak powietrze dostaje się do silnika w Twoim samochodzie? Układ dolotowy odgrywa tu bardzo ważną rolę, jego poprawne funkcjonowanie umożliwia efektywne wykorzystywanie paliwa, a pojazd pracuje sprawnie i równomiernie. Jak zbudowany jest układ dolotowy, jak o niego dbać i po czym poznać, że dzieje się z nim coś złego? Dalsza część, rozwieje Twoje wątpliwości. Zastanawia Cię, dlaczego auto podczas jazdy traci moc, a w trakcie wyprzedzania nie uzyskujesz odpowiedniego przyspieszenia? A może zauważyłeś, że spalanie paliwa staje się coraz wyższe, mimo, że jeździsz tak samo, jak wcześniej? Przedstawione sytuacje mogą być oznakami uszkodzenia układu dolotowego. Widząc pierwsze objawy występującej usterki, będziesz w stanie szybko zająć się problemem.

Do zadań układu dolotowego należy strategiczna praca silnika. Jego główne działanie to dostarczanie powietrza do cylindra, by w efekcie wygenerować mieszankę paliwową. Jednak aby silnik spalinowy odpowiednio działał, do jego pracy niezbędne jest powietrze. To dzięki niemu możliwe jest spalanie paliwa. Dlatego zadaniem układu dolotowego jest zasysanie powietrza i przekazywanie dalej do cylindrów. Mimo, że auto może bez niego funkcjonować, nie służy to wydajnej pracy. Brak dolotu powoduje, że do silnika dostają się zanieczyszczenia, wilgoć, czego efektem jest utrata kompresji silnika i widoczny spadek jego mocy. 

Chcąc uniknąć awarii, trzeba koniecznie zadbać o regularne czyszczenie kolektora dolotowego. Szczególnie jeśli masz silnik Diesla, w którym osadza się więcej zanieczyszczeń. Układ dolotowy częściowo można wyczyścić samemu, jednak lepiej oddać to w ręce specjalistów i udać się do warsztatu np. DOLOT CLEAN Serwis. Dzięki Naszej profesjonalnej maszynie usuniemy nagar z kanałów dolotowych i gniazd zaworowych, czego nie zrobisz sam.

Jak rozpoznać, że układ dolotowy nie pracuje tak, jak powinien? Są usterki, które ciężko jest na początku zauważyć. Na szczęście awarie układu dolotowego dają charakterystyczne symptomy: - stopniowy spadek mocy silnika, prawdopodobnie nie zwrócisz od razu na to uwagi, ale po pewnym czasie zauważysz, że przyspieszenie auta znacznie spadło - wyższe zużycie paliwa, silnik zaczyna pracować mniej efektywnie, a im dłużej jeździsz z awarią, tym problem staje się bardziej zauważalny- szarpanie podczas przyspieszania- gaśnięcie auta na postoju- zapalenie się kontrolka silnika na desce rozdzielczej- kopcenie na czarno o ile nie masz filtra cząstek stałych tzw. DPF

Pewne elementy układu dolotowego ulegają uszkodzeniom częściej, niż inne. Na co uważać? Kolektor ssący / dolotowy, awarią najczęściej jest rozszczelnienie, a konsekwencją niekontrolowany, nadmierny dopływ powietrza. Uniemożliwia to prawidłowe funkcjonowanie silnika jak nierówna praca na jałowym biegu           i znacznie niższe osiągi. W trakcie jazdy również z kolektora mogą wydobywać się syczące dźwięki. Kolektor podczas jazdy ulega zanieczyszczeniu, na początku nie ma to negatywnych skutków, jednak jakimś czasie nagar zacznie zaburzać pracę silnika. Przekrój kolektora stopniowo się zmniejszy, a czujniki mogą ulec zalepieniu. Do układu dolotowego czasem przedostaje się również olej, to przeważnie rezultat uszkodzeń innych części silnika, na przykład turbosprężarki lub pierścieni tłokowych. Prawidłowo funkcjonujący układ dolotowy musi być szczelny. Jak nie jest, to do środka dostaje się zbędne powietrze i zakłóca jego pracę, wtedy silnik zaczyna pracować nierówno. 

Podsumowując, sprawny układ dolotowy jest gwarancją prawidłowego spalania paliwa i wydajnej pracy silnika. Odpowiednie serwisowanie jest tu bardzo ważne, efekty nieprofesjonalnych i samodzielnie wykonywanych napraw bywają opłakane w skutkach. Jeżeli ktoś nie posiada niezbędnej wiedzy oraz narzędzi powinien udać się do serwisu jak np. DOLOT CLEAN Serwis. Problem może leżeć w zanieczyszczonym od nagaru kolektorze ssącym, przewodach, przepustnicy, zapchanym filtrze powietrza lub nawet zniszczonej uszczelce. Poruszanie się uszkodzonym autem jest niekomfortowe i negatywnie wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Dłuższe zwlekanie lub myślenie, że mój układ dolotowy mimo, że dawno już na liczniku stuknęło 100 tyś km jest czysty spowoduje, że naprawa będzie bardziej kosztowna. 

Dziękuję za uwagę i zapraszam do DOLOT CLEAN Serwis zanim zaczną się prawdziwe problemy i koszty !!!